Junior Country Week U14

Congratulations the the following BCA Under 14 Junior Country Week squad below: Mathew Aikman James Crilly Josh Findlay Dylan Graham Matt Harris Sam Harris Read more

Junior Country Week U13 Squad

Congratulations to the following players selected in the U13 BCA Junior Country Week Squad. Nicholson Mitchell Ballarat/Redan Captain McGregor Jack Ballan Read more

Junior Country Week U12 Squad

Congratulations to the BCA U12 Junior Country Week Squad. Ryan Aikman - Ballarat/Redan Lachlan Constable - Ballarat/Redan Tom Cleary - Wendouree James Read more

Follow 'Live Scores' online

Follow 'Live Scores' online: If you Club or Team is not doing this - Ask them why not?? Follow Live Scores online via MyCricket - when viewing a scorecard Read more

2015 Twenty 20 Cup - Grand Final Winners Golden Point

CONGRATULATIONS TO THE GOLDEN POINT CRICKET CLUB - 2015 TWENTY / 20 CUP WINNERS. Golden Point chased down Ballan CC 120 all out with one over remaining Read more

JLT - Ground Report App

JLT Sport Match Day Checklist App Your Cricket Club has a duty of care to provide a safe environment. This is a legal responsibility your club can’t Read more

Twenty/20 Cup - Most Eco Bowler - Winner

Congratulations to Wendouree Cricket Clubs Twenty / 20 Cup Marquee Player - Lorenzo Ingram who takes out the award for the tournaments most economical Read more

Liquor Control Reform Act 1998 - NEW POSTERS

Under the Liquor Control Reform Act 1998 (the Act), licensees are required to display certain signage (also referred to as posters) around their licensed Read more

2015 Melbourne Country Week

2015 Melbourne Country Week Dates 9TH FEB 2015 TO 13TH FEB 2015 Read more

BCA Coming Events

2015 Melbourne Country Week
 2015 Melbourne Country Week Dates 9TH FEB 2015 TO 13TH FEB 2015  ...

LIVE SCORES

select

Score Boards

select
RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
6
Brown Hill
3/55
   IN PROGRESS  
Wendouree CC
211
Western Oval 
6
Napoleons/Sebastopol
134
   IN PROGRESS  
Coronet City
2/19
Napoleons Turf 
6
Golden Point
1/32
   IN PROGRESS  
East Ballarat
135
Eastern Oval 
6
Darley
76
   IN PROGRESS  
Mt Clear
8/102
Darley Park 
6
Ballarat/Redan
257
   IN PROGRESS  
North Ballarat
1/21
City Oval 
5
Mt Clear
203
   def by  
Golden Point
8/285(cc)
Eastern Oval 
5
Wendouree CC
9/194(cc)
   def  
Napoleons/Sebastopol
163
St. Patrick's College 2 
5
North Ballarat
185
   def by  
Brown Hill
8/303(cc)
Northern Oval Turf 
5
Ballarat/Redan
187
   def by  
East Ballarat
285
City Oval 
5
Coronet City
41 and 122
   def by  
Darley
3/177(dec)
Ballarat High School 
4
Brown Hill
0/94
   def  
Coronet City
91
Western Oval 
4
North Ballarat
120
   def by  
Wendouree CC
1/121
Northern Oval Turf 
4
Golden Point
4/107
   drew  
Napoleons/Sebastopol
9/169(cc)
Eastern Oval 
4
East Ballarat
139
   def by  
Mt Clear
3/140
East Secondary College 
4
Darley
6/230(cc)
   def  
Ballarat/Redan
203
Darley Park 

BCA TOP PERFORMERS

select
RankNameRunsGradeRound
1 Heath I Pyke156First Grade2
2 Cole Roscholler154First Grade3
3 Daniel Davies146First Grade5
4 Anthony Taylor142First Grade6
5 Bradley Whittaker117First Grade1
6 Joshua White111First Grade3
7 Nathan Yates106First Grade1
8 Shaun Coffey100First Grade1
9 Matthew Cape100First Grade5
10 Mitchell Walsh96First Grade1
View all statistics

Facebook

Twitter

YouTube