Share:
 
 

EJ CLEARY MEDAL -

1ST XI CRICKETER OF THE YEAR

* Denotes 2nd time winner, ** Denotes 3rd time winner

BERNIE DAVEY MEDAL -

DISTRICT/2ND XI CRICKETER OF THE YEAR

* Denotes 2nd time winner, ** Denotes 3rd time winner

KEN FERRIS - 

U14 CRICKETER OF THE YEAR

SEASON WINNER CLUB SEASON WINNER CLUB SEASON
WINNER
CLUB
63/64 Robert Whitcher Brown Hill 82/83 Bruce LeMaitre



64/65 Rex Hollioake Mt Clear 83/84 Chris Mullane



65/66 David Morton Ballarat 84/85 Wayne Anderson Lucas



66/67 David Morton* &
Derek Minter
Ballarat 85/86 Geoff Murnane



Wendouree 86/87 Chris Mullane*



67/68 Geoff McRae Wendouree 87/88 Terry Ebery



68/69 Garry English Redan 88/89 Noel Lock



69/70 Trevor McCann Brown Hill 89/90 Geoff Martin



70/71 Trevor McCann* Brown Hill 90/91 Wayne Barringer



71/72 Peter Oxlade Ballarat-Redan 91/92 Rod Gladman



72/73 Damian Ryan Brown Hill 92/93 Dale Harris Buninyong


73/74 Damian Ryan** Brown Hill 93/94 Greg Kitchen Buninyong


74/75 Jim Flemming North Ballarat Darren Chalmers



75/76 David Tuddenham Mt Clear 94/95 Dale Harris* Buninyong


76/77 Terry Davies North Ballarat 95/96 Peter Mead



77/78 Trevor McCann** Brown Hill 96/97 Peter Mead*



78/79 Robert Button Brown Hill Wayne Martin Burrumbeet


79/80 Robert Whitcher* Brown Hill 97/98 Bryce Nicholson



80/81 Robert Button* Brown Hill 98/99 Wayne Martin* Burrumbeet


81/82 Peter Brady Wendouree 99/00 Jaye Cahir Dunnstown


82/83 Scott Fisher Wendouree 00/01 Wayne Martin** Burrumbeet


83/84 David Beames Wendouree 01/02 Greg Bray



84/85 Brett Millgate East Ballarat 02/03 Matthew Squire Haddon



85/86 Brett Millgate* East Ballarat 03/04 Jeffrey Chalmers Imperials



86/87 Wayne Morgan Brown Hill 04/05 Colin Bride



87/88 Peter Thompson North Ballarat 05/06 Linden Anderson Lucas


88/89 Andrew Leach Wendouree 06/07 Paul Phillips Dunnstown


89/90 Neil Lee Golden Point 07/08 Rhys Cahir Dunnstown


90/91 Neil Lee* Golden Point 08/09 Joel Kitchen Buninyong


91/92 Brett Millgate** East Ballarat 09/10 Jaye Cahir* Dunnstown


92/93 Damian Ryan** East Ballarat 10/11 Joel Kitchen* Buninyong


93/94 Robert Orr Golden Point 11/12 Paul Phillips Dunnstown


94/95 Phil McFarlane &
David Thomson
Ballarat-Redan 12/13 Kane Leathem Creswick


Coronet-Invermay 13/14 Dale Jeffrey Lucas


95/96 Ross Ferris Brown Hill 14/15 Noel Heafield Ballan


96/97 Shane Harwood Brown Hill 15/16 Cameron Dunne Ballan


97/98 Carman Mapatuna Napoleons-Sebastopol 16/17
Jaye Cahir**
Dunnstown



98/99 David Thomson* East Ballarat





99/00 Matt Hoey Ballarat Redan





00/01 John Gleeson Brown Hill





01/02 Paull Jeffrey Mt Clear





02/03 Daniel Hopkinson North Ballarat





03/04 Peter Cartledge &
Matt Skinner
North Ballarat





Wendouree





04/05 Peter Cartledge* &
Rob Delmenico
North Ballarat





Wendouree





05/06 Matt Kelton Golden Point





06/07 Simon Allan Ballarat-Redan





07/08 Eamon Johnson Wendouree





08/09 Matt Goonan &
Nathan Yates
Mt Clear





East Ballarat





09/10 Matt Goonan* &
Eamon Johnson*
Mt Clear





Wendouree





10/11 Nathan Yates* East Ballarat





11/12 Daniel Davies Napoleons-Sebastopol





12/13

Matt Cape &
Matt McMahon

Darley





Brown Hill





13/14 Matt Cape* Darley





14/15 Liam Rigby Napoleons-Sebastopol





15/16 Nathan Yates** Mt Clear





16/17
Matt RIngin
Napoleons-Sebastopol
   



BALLARAT CRICKET PARTNERS